15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Avrupa Etkinlikleri

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Avrupa Etkinlikleri

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 250’yi aşkın sivil, polis ve asker, demokrasi kahramanlarımızı anmak ve o gece yaşananları unutmamak, unutturmamak için UETD, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliğiyle Avrupa çapında altı ülkede sekiz etkinlik düzenilmiştir.

Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokaklara dökülen milyonlardan; tankların önünde duran, darbeci askerleri geri çekmek için mücadele veren, tanklara tüfeklere aldırmadan meydanlara inen darbe girişimine karşı duruşları ile  simge olan vatandaşlarımız tüm halkımızın ve özellikle de gençlerimizin bilinçlerini diri tutmak adına o hain gecede yaşadıkları duyguları paylaştılar.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın koordinesinde yaklaşık bir yıldır Türkiye’de il il dolaşarak 98 program gerçekleştiren tecrübeli ekibin yönetiminde:

– 15 Temmuz Kum Sanatı Gösterisi  – Veysel Çelikdemir

– Milletin İradesi Filmi

– TRT Spikeri Ersin Düzen’in moderatörlüğünde 15 Temmuz gazi ve şehit yakınları ile „İçimizdeki Kahramanlar“

bölümleri programa eklenilmiş ve gerçekleşen sekiz program da başarı ile icra edilmi seyircinin büyük beğenisini kazanmıştır.

 

15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından “Milli Bilinci” diri tutmak adına darbe girişimine karşı direnmiş, cansiparane bir şekilde kendilerini kurşunların, tankların, topların önüne atmış, askeri üniforma giymiş darbeci teröristlere karşı kahramanca mücadele etmiş aziz milletimizin kahraman fertlerinin, o gece yaşadıklarını, o an ki duygularını bizatihi kendi ağızlarından öncelikle geleceğimizin teminatı gençlerimizle ve halkımızla paylaşmışlardır.

Programlarda Demokrasi Kahramanları ile yapılan söyleşile ile 15 Temmuz gecesini daha iyi anlatabilmek adına hazırlanan özel videolar, kum sanatı gösterisi ve marşlar yer almıştır.

Program tüm şehirlerde aşağıdaki içerik ile icra edilmiştir:

– Sela, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı, Kuran Tilaveti

– Selamlama

– Protokol konuşmaları

– 15 Temmuz Kum Sanatı Gösterisi  – Veysel Çelikdemir

– Video Gösterimi – Milletin İradesi

– TRT Spikeri Ersin Düzen’in moderatörlüğü ile „15 Temmuz’da Şehit düştüler, Başkent’i düşürmediler“ kitabının yazarı Yasemin Asan ile söyleşi ve „İçimizdeki Kahramanlar“ın anlatımıyla 15 Temmuz Gecesi

– Şehit Ailelerine çiçek takdimi – Aile fotoğrafı

 

Programa Katılan Kahramanlar:

Orçun Şekercioğlu

Darbe girişiminin yaşandığı gece Boğaziçi Köprüsü’nde askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandı. O gece vurulanlar olmasına rağmen hiç kimsenin kaçmadığını aksine vatandaşların bir adım ileri gittiğini aktaran Şekercioğlu “Rabbimize hamdolsun, Rabbim bu birlikteliği, 79 milyonun bu kardeşliğini daim kılsın, bize bir daha bu kötü günleri yaşatmasın.” diyor.

Rukiye Dağ

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde darbecileri durdurmak için eşi Cuma Dağ ile beklediği sırada helikopterden açılan ateş sonucu eşi şehit olan Rukiye Dağ  “İlk günden beri çok iyiyim, benim eşim şehit oldu, şükürler olsun, şehit oldu” diyerek gözyaşı döktü. Cuma Dağ’ın oğlu 6 yaşındaki Ahmet Yavuz Dağ ise “Benim babam çok kişiye yardım etti, çok kişiyi kurtardı. Allah bize yardımcı olsun” diyor.

Emin Oğuz Ayanoğlu

Cuntacılara engel olmak için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ağabeyi Onur Ensar Ayanoğlu ile gitti. Yaralı insanlara yardım etmeye çalışırken ağabeyi şehit olan Ayanoğlu “Orada bambaşka bir ruh hali vardı. Bu vatan sevgisi başka bir millette yok.” diyerek o gecenin kahramanlarından biri oldu.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Sayın Rasim Arı ve ekibinin koordinesinde yaklaşık bir yıldır Türkiye’de il il dolaşarak 98 program gerçekleştiren tecrübeli ekibin yönetiminde:

– 15 Temmuz Kum Sanatı Gösterisi  – Veysel Çelikdemir

– Milletin İradesi Filmi

– TRT Spikeri Ersin Düzen’in moderatörlüğünde „İçimizdeki Kahramanlar“

bölümleri başarıli bir şekilde programa eklenilmiş ve gerçekleşen sekiz programda başarı ile icra edilmiştir.

 

Etkinlik olan şehirlerinin meydanlarında 9-16 Temmuz tarihleri arasında 15 Temmuz Darbe Girişimi fotoğraf sergisi düzenlenmiş ve ziyaretçilere İngilizce, Almanca, Fransızca ve Türkçe 15 Temmuz Darbe Girişimi ve FETÖ Terör Örgütü broşürü dağıtılmıştır. Sergi etkinlik günüde program yapılan salona taşınmıştır. 

09 Temmuz Düsseldorf-Almanya

[Best_Wordpress_Gallery id=”140″ gal_title=”15 Temmuz Demokrasi AV E Düsseldorf 2017″]

 

10 Temmuz Stuttgart-Almanya

[Best_Wordpress_Gallery id=”141″ gal_title=”15 Temmuz Demokrasi AV E Stuttgart 2017″]

 

11 Temmuz Apeldoorn-Hollanda

[Best_Wordpress_Gallery id=”142″ gal_title=”15 Temmuz Demokrasi AV E Apeldoorn 2017″]

 

12 Temmuz Brüksel/Belçika

[Best_Wordpress_Gallery id=”143″ gal_title=”15 Temmuz Demokrasi AV E Brüssel 2017″]

 

13 Temmuz Strazburg/Fransa

[Best_Wordpress_Gallery id=”144″ gal_title=”15 Temmuz Demokrasi AV E Strazburg 2017″]

 

14 Temmuz Londra/İngiltere

[Best_Wordpress_Gallery id=”145″ gal_title=”15 Temmuz Demokrasi AV E Londra 2017″]

 

15 Temmuz Nürnberg/Almanya

[Best_Wordpress_Gallery id=”146″ gal_title=”15 Temmuz Demokrasi AV E Nürnberg 2017″]

 

16 Temmuz Viyana/Avusturya

[Best_Wordpress_Gallery id=”147″ gal_title=”15 Temmuz Demokrasi AV E Viyana 2017″]

 

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner