2014 Muharrem Ayı Tebriği

Kameri takvime göre 1 Muharreme denk gelen 25 Ekim Cumartesi gününü Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin seney-i devriyesini İdrak edeceğiz. 1 Muharrem Hz. Ömer Zaman’ından beri islam dünyasının yıl başı olarak kabul edilmiştir. Hicretle İslam ve dünya tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır. Medine’de farklı kültür ve medeniyetlerin bir arada yaşayabildiği örnek medeniyetin, saadet asrının temelleri atılmıştır.

Allah’ın ayı olarak bilinen Muharrem ayı müslümanlar için ayrıca mukaddes sayılmıştır. Savaş yapmanın haram olduğu 4 aydan biri olarak bilinir. İçinde Aşure Günü bulunduğundan ayrı bir öneme sahiptir. Peygamberimiz; “Günlerin efendisi Cuma, Ayların Efendisi ise Muharremdir” buyurmuşlardır. Ramazandan sonra oruç tutmanın en fazileti olduğu ay, Muharrem ayıdır.

Maalesef islam tarihinde derin iz bırakan, Hz. Hüseyin Efendimizin şehid edildiği Kerbela hadisesi de bu ayda meydana gelmiştir. Ortadoğu’da yeni kerbelalar yaşandığı şu günlerde hicri 61 yılında vuku bulan bu hadiseyi tekrar gözden geçirerek yeni kerbelaların yaşanmamasını temenni ederiz.

Bir çok konuda müslümanlar açısından önemle haiz olan Muharrem Ayı vesilesi ile İslam aleminin 1436. Hicri Yılbaşını tebrik eder, yeni kerbalaların yaşanmayacağı ümidi ile hayırlara vesile olmasını dilerim.

Süleyman Çelik

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı

 2014MuharremAyi

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner