Adres değişikliği yurtdışı seçmen için sorun olmaktan çıkıyor

Adres değişikliği yurtdışı seçmen için sorun olmaktan çıkıyor

 

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, yurt dışı seçmenin adres değişikliği yapmasının seçimlerde oy kullanmasına engel olmaması yönünde yapılan değişikliği olumlu bulduğunu kaydederek, “Bu değişiklik seçimlerde siyasi katılımı arttıracaktır.” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu konuyla ilgili, “Yurt dışındaki bazı vatandaşlarımız adres değişikliği nedeniyle yurt dışındaki seçimlerde oy kullanamamıştır. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan son değişiklikle, bu sorunun giderilmesi için önemli bir adım atılmış oldu.” açıklamasında bulunmuştu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetmişti:

“Yurt dışındaki vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerdeki ikamet adresleri Türkiye’deki adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi olarak yer almaktadır. Ancak Türkiye’de yapılan farklı işlemler nedeniyle bu adres bilgisi değişikliğe uğrayabiliyor. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın ikinci adres olarak belirttikleri Türkiye’deki ikamet yerleri, yerleşim yeri adresi olarak kayıtlara geçebiliyor. Bu adres değişikliği nedeniyle yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı olarak görülen bazı vatandaşlarımız geçmişte yurt dışındaki seçimlerde oy kullanamamıştır. Böylelikle en temel hak olan seçme hakkı basit bir teknik engelden dolayı yerine getirilememiştir.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan son değişiklikle, bu sorunun giderilmesi için önemli bir adım atılmış oldu. 7039 sayılı kanun ile yapılan değişiklik sayesinde adrese dayalı olarak yürütülen işlemlerde diğer adres, yerleşim yeri adresi ile aynı hukuki değere sahip olacaktır. Kurumlar yürütecekleri iş ve işlemlerde yerleşim yeri adresi gibi diğer adres bilgilerini de esas alacaklardır.

Böylelikle yapılan adres değişikliği nedeniyle yurt dışındaki seçimlere katılımda mağduriyet yaşanmasına engel olmak için yasal zemin oluşturulmuştur. Bundan sonraki süreçte Yüksek Seçim Kurulu ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü gibi ilgili kurumlarımız seçimlere katılım hususunda var olan teknik altyapının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili gerekli çalışmaları yapacaklardır.

Yurt dışındaki seçimlere katılımı engelleyici teknik bir sorunun giderilmiş olması önemli bir adımdır. AK Parti olarak yurt dışındaki vatandaşlarımızın seçimlere katılımının ve siyasi temsiliyetinin güçlendirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Nasıl ki; seçim sandığını dış temsilciliklerimize götürerek tarihe not düştüysek, siyasal katılımın önündeki engelleri aşma hususunda da aynı hassasiyeti göstermeye devam ediyoruz.”

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner