Basın Açıklaması

Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel, AB Konsey Başkanı Donald Tusk ve Komisyon Başkan Yardımcısı Frans Timmermanns Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve birçok devlet yetkilisi ile birlikte Gaziantep kenti yakınlarında bulunan Nizip mülteci kampını ziyaret ettiler.

Bilhassa Şansölye Merkel ve Başbakan Davutoğlu arasında yapılan özel ve dostluk içinde ki görüşmeler umut veriyor.

Bu nedenden dolayı bizler de Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) olarak Şansölyemizi Türkiye’de „Mülteciler ile dayanışma – Sayın Şansölye Angela Merkel ve sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile gurur duyuyoruz“. Sloganlarıyla karşıladık.

Hem Almanya’ya hem de Türkiye’ye ait hisseden bir sivil toplum kuruluşu olarak, sayın Merkel ve sayın Davutoğlu’nu eşit derecede ülke yöneticilerimiz olarak görüyoruz. Bizim için „ya bu, ya diğeri“ değil, „hem bu, hem diğeri” şiarı geçerlidir. Bu nedenden dolayı sayın Merkel ve sayın Davutoğlu’nun birlik mesajı vermelerinden dolayı ve yüzyıllardır var olan Türk-Alman dostluğunu daha da güçlendirdiklerinden dolayı mutluyuz.

Almanya ve Türkiye çok zor bir süreçte büyük sorumluluk alarak diğer Avrupa ülkelerine örnek olmaktadırlar. Federal Almanya geçen yıl yaklaşık bir milyon mülteciyi insani nedenlerle engel çıkarmadan kabul etti.

Türkiye ise şuan dünyada en fazla mülteciye kucak açmış olan bir devlet. Yaklaşık 80 milyonluk nüfusu bulunan Türkiye son bir kaç yıl içinde özellikle Suriye ve Irak‘tan üç milyon mülteciye kucak açarak güvende bir yaşam sağladı. Ayrıca Türkiye Yakın- ve Ortadoğu ile birlikte Afrika kıtasından da birçok mülteciye de kucak açtı.

İkinci dünya savaşından beri en büyük zorluklardan biri olan mülteci sorusu ancak bütün Avrupa Ülkelerinin işbirliği ile çözülebilir.

UETD olarak Almanya’da ve faaliyet gösterdiğimiz diğer Avrupa ülkelerinde mültecilerin uyum sürecinde sorumluluk üstlenmeye hazırız. Çoğunluğu Müslüman olan mültecilerin Almanya ve Avrupa toplumlarına uyum sürecinde Avrupalı değerleri benimsemiş, İslamiyeti ve hassasiyetlerini bilen bir kurum olarak onlara büyük destek sağlayabiliriz.

Gaziantep

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner