“Vatandaşlarımızın daima yanındayız.”

“Vatandaşlarımızın daima yanındayız.”

UETD_GamzeKulaksizoglu

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ırkçı saldırıların son kurbanı Gamze K.’yı evinde ziyaret etti.

Almanya’da toplumsal huzuru hedef alan nefret ve şiddet eylemleri giderek vahim bir boyut kazanırken bu durum ülkede yaşayan Müslümanları da endişeye sevk ediyor. UETD, geçtiğimiz günlerde ırkçı şiddetin son mağduru Gamze K.’yı Kiel’deki evinde ziyaret ederek mağdura geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ziyarete UETD MKYK Üyesi Bülent Güven, UETD Bölge Başkanı Muhterem Güngör ve UETD Hamburg Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz’ın yanı sıra UETD Hamburg Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Öztürk katıldı.

Kiel’de alışveriş yapmak için dışarı çıkan ve dinî aidiyetinden ötürü sokakta saldırıya uğrayan Gamze K.’ya geçmiş olsun dileklerini ileten UETD MKYK Üyesi Bülent Güven, benzer olayların bir daha yaşanmamasını temenni ettiklerini belirtti. Şiddet eylemlerinin bireyde büyük bir korku ve paniğe yol açtığını ifade eden Güven, bu tür vakaların güvensizlik duygusunu da derinleştirdiğini aktardı. Almanya’da nefret suçlarının ve şiddet pratiklerinin yeni bir boyut kazandığını dile getiren Güven sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanan müessif olay hepimizi derinden üzmüştür. Bizler UETD olarak Avrupalı Türklerin yanındayız ve üzüntülerini de içtenlikle paylaşıyoruz. Alman güvenlik birimlerinin ve ilgili mercilerin Müslümanlara yönelik tırmanışa geçen bu şiddet eylemleri karşısında ahlaki sorumluluklarını yerine getireceklerine inanıyor, somut önlemleri almada hassasiyet göstereceklerini düşünüyoruz. Öte yandan etnik temelli ve dinsel kaynaklı gerilimlerin de hiçbir toplumda neşet etmemesini temenni ediyoruz. Dileriz yaşanan bu elim vaka; son vakadır.”

Yaşadığı talihsiz olayı atlatmakta güçlük çektiğini ifade eden Gamze K. ise desteklerinden ötürü tüm duyarlı vatandaşlara, siyasetçilere ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine teşekkür etti.

Kiel’de 2 Temmuz Cumartesi günü gerçekleşen olayda Rus uyruklu bir kişi, alışveriş yapmak için dışarı çıkan evli ve üç çocuk annesi Gamze K.’ya önce sözlü saldırıda bulunmuş, ardından da Gamze K.’nın yüzüne vurarak onu yaralamıştı. Meydana gelen saldırıdan sonra Gamze K. hastaneye kaldırılırken talihsiz kadının burnunda ve yüzünde kırıklıklar olduğu tespit edilmişti. Olayla ilgili soruşturma ise devam ediyor.

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner