3 günlük UETD Politika ve Kültür Seyahati Diyarbakır’da Alman siyasetçileri, Medya ve STK temsilcileriyle başlıyor.

3 günlük UETD Politika ve Kültür Seyahati Diyarbakır’da Alman siyasetçileri, Medya ve STK temsilcileriyle başlıyor.

UETD_Bildungsreise_2016_Bild_1 UETD_Bildungsreise_2016_Bild_2

3 günlük UETD Politika ve Kültür Seyahati Diyarbakır’da Alman siyasetçileri, Medya ve STK temsilcileriyle başlıyor.

UETD olarak Alman STK temsilcileri, gazeteciler ve siyasiler ile başlattığımız üç günlük Türkiye programının ilk ayağı Diyarbakır’dı.

Gezi Diyarbakır’ın Sur bölgesinin kale içinde tarihi alanları gezerek başladı. Başta Diyarbakır’ı feth eden Hz. Süleyman adına yaptırılan camii ve cevresindeki tarihi yapılar ziyaret edildi. Mihmandarın anlattıklarından yola çıkarak, bugün maalesef terör ile anılan Diyarbakır’ın nasıl kadim bir medeniyetin ve geleneğin temsilcisi olduğunu misafirlerimiz ile birlikte birazda hayranlık ile müşahade ettik. Bu tarihi mirasın misafirlerimizin Diyarbakır algısına müsbet bir etki yaptığını izlemledik.

Dört ayaklı minarenin bulunduğu Sur’da, Diyarbakır barosu başkanı Tahir Elçi’nin PKK terör örgütü tarafından öldürüldüğü yeri ziyaret etmek ve PKK nın hendekler üzerinden başlattığı çatışmaların sonucunu görmek etkileyici idi. Hendek meselesini Diyarbakır halkı ile konuştuğunuz zaman, PKK nın halkta açtığı yaralarla ve halkta oluşturduğu tepki ile adeta kendini hendeklere gömdüğünü görmek mümkün. Bu algı misafirlerimizde de oluştu.

Daha sonra gittiğimiz Tanış köyünde gördüklerimiz ve duyduklarımız dehşet vericiydi. Medya’nın da geniş yer verdiği Tanış köyünde, PKK nın saklamak için Tanış’a getirdiği 15 tonluk bomba yüklü kamyonu köy halkı tarafından kabul edilmeyince ve hatta tepki ile karşılaşınca, kamyonu getiren PKK lı terörist ile köylüler arasında çıkan tartışmada PKK lı terörist uzaktan kumanda ile bombayı patlarmış. Bu patlama sonucu 16 köylü hayatını kaybetmiş. Fakat patlamanın etkisi o kadar büyükmüşki, 16 kişinin cesedinden sadece geriye 60 kiloyu geçmeyen parçalar kalmış. Köylü’ler sadece şehit olan her şahıs için birer sembolik mezar yapmış.

Başsağlığı dileklerimizi ilettiğimiz köy muhtarı Bayram Yaman, hepsi yakın akrabası olan şehitler için, tüm köy halkı olarak hala derin bir yas içinde olduklarını belirtti.

PKK terörünün bizzat Kürt halkına verdiği zararı yerinde gören misafirlerimiz, madalyonun diğer yönünü görmenin şaşkınlığı içindelerdi.

Akşam üstü bir araya geldiğimiz Ak Parti Diyarbakır il başkanı Muhammed Akar, Ak Parti Diyarbakır milletvekili Ebubekir Bal ve Diyarbakır Ticaret Odası başkanı Şeyhmus Arslan’dan bölge meselelerini birinci ağızdan dinlemek öğretici idi. İlgili kişilerin misafirlerimizin sorduğu eleştirel sorulara verdikleri cavaplar ezber bozucu nitelikteydi.

Misafirlerimizden birinin il başkanına sorduğu sorulardan birisi:

“Diyarbakır’da Ak Parti’de siyaset yapmak nasıl bir şey?”

İl başkanının cevabı:

“Sürekli ölüm ve tehdit ile yaşamak”

Özetle: Her şeye rağmen Diyarbakır’da hayat normal seyrinde devam ediyor. Olağan üstü bir durum yok.

Bunu Diyarbakır’ın tarihi mekanlarını ve merkezi yerlerini gezdiğiniz zaman görmek mümkün.

İslam medeniyetinin önemli 5 şehrinden bir olan Diyarbakır, Mekke ve Medine’den sonra en fazla sahabenin yaşadığı yer.

Bu etkileyici şehirin tarihi mirasına uygun bir şekilde huzura kavuşması herkesin temennisi olmalı.

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner