UETD darbe girişimini lanetliyor ve özgür dünyayı Türkiye ile dayanışmaya davet ediyor

UETD darbe girişimini lanetliyor ve özgür dünyayı Türkiye ile dayanışmaya davet ediyor

UETD_Web_Nöbetteyiz

Cuma günü akşam saatlerinde Türkiye’de ordunun içindeki bir grup tarafından darbe girişimine teşebbüs edildi. Komuta zinciri içerisinde olmayan cuntacı bir grup yetkisi olmamasına rağmen yönetimi ele geçirdiğine yönelik bir bildiri okudu.

Bu demokrasiye, insan haklarına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal düzenine karşı yapılmış bir darbe girişimidir. Türk Halkı demokratik değerler düzenini savunarak yollara çıkmıştır. Avrupa’nın birçok şehrinde Türk kökenli insanlar ve Türkiye dostları Türk temsilcilikleri önünde demokratik halk iradesi, özgürlük ve Türkiye’nin bağımsızlığı için ayağa kalkmış, yüzde 52’lik bir oy oranı ile halk tarafından seçilmiş cumhurbaşkanı’nı desteklemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru demokratik seçilmiş hükümetine yapılmış bu darbe girişimi başarısız olmaya mahkumdur. Bu bağlamda özgür dünyanın ve bütün demokratik devletlerin dayanışması beklenmekte ve talep edilmektedir. İnsan haklarını, demokrasiyi, özgürlüğü, ve halkların iradesini ciddiye alan dünyanın bütün devlet, organizasyon, parti ve siyasilerini bu zor zamanda Türk halkı ve demokratik seçilmiş hükümeti ile dayanışma içerisinde olmaya davet ediyoruz.

Biz eminiz ki, Türkiye bu sınavın üstesinden başarı ile gelecek ve sorumlu olan illegal darbeciler yargı önüne çıkartılarak hak etmiş oldukları cezayı Türk halkı ve adaleti önünde ödeyeceklerdir.

 

 

 

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner