UETD Genel Başkanı Sn. Süleyman Çelik’ ten Genel Kongre Öncesi Basın açıklaması

UETD Genel Başkanı Sn. Süleyman Çelik’ ten Genel Kongre Öncesi Basın açıklaması

Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin Başbakanlığı döneminde 2005 yılında açılan Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) “5. Olağan Genel Kurulu” 28 Şubat pazar günü Köln’de yapılacak.

UETD Genel Başkanlık görevini 2013 yılından beri yürüten Süleyman Çelik, düzenlediği basın toplantısında tekrar aday olmayacağını, UETD’nin yeni dönemde yeni bir yönetim ve başkanla yoluna devam edeceğini açıkladı.

Kendi dönemlerinde gerçekleştirdikleri icraatları anlatan Çelik, Avrupa’da yaşayan Türk toplumunun çözüm bekleyen sorunlarını Türkiye’nin en yüksek düzeydeki yetkililerine taşıdığını ve bu sorunların çözülmesine vesile olduğunu belirtti.

Çelik, UETD’nin kuruluşundan sonra Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde teşkilatları bulunduğunu ancak 2013-2016 yılları arasında 400 noktada temsil edilen, 250 şubesi, 150 temsilcisi, 15 ülke ve 35 bölgesiyle Batı Avrupa’da bütün ülkelerde teşkilatlanmış büyük bir sivil toplum kuruluşu haline geldiğini ifade etti.

UETD’nin gerek ülke siyasetine gerekse yaşanılan ülkeye siyasi anlamda katkı sunduğunu belirten Çelik, “2013 Almanya seçimlerinde bir milyondan fazla seçmeni bulunan Türk toplumunu içinde bulunulan toplumun siyasetine katılma noktasında yönlendirip oy kullanmasını teşvik ettik. Yine UETD 53 yıl sonra ilk defa yurtdışında yaşayan Türk toplumuna verilen seçilme hakkının kullanılması için büyük çaba sarf etmiş ve yapılan üç seçimin sonuncusunda seçmen sayısının bir milyon 300 bine yakın insanımızın oy kullanmasına vesile olmuştur” dedi.

28 Şubat Pazar günü Köln’deki Pullman Hotel’de yerel saatle 13.00’te başlayacak genel kurul hakkında da bilgi veren Çelik şöyle konuştu:

“Program iki bölümden oluşacak. İlk bölümde Türkiye ve buradan gelen misafirlerin konuşmaları, ikinci bölümde ise seçim bölümünün yapılacağı resmi prosedür gerçekleşecektir. Türkiye’den Avrupa Birliği Bakanımız Volkar Bozkır Beyefendilerin katılmasını bekliyoruz. Ayrıca gerek Türk gerekse Alman milletvekilleri ve iki toplumun ileri gelenleri genel kurulumuzda yer alacaklardır.”

Basın toplantısının sonunda UETD’nin çalışmalarına katkı sunan tüm teşkilat mensuplarına teşekkür eden Süleyman Çelik, UETD’nin bundan sonra da büyük bir sivil toplum teşkilatı olarak aynı yönde hizmetlerini sürdüreceğine inandığını söyledi.

Genel Merkezi Köln’de bulunan UETD, Avrupa’da yaşayan Türklerin sorunlarını çözmek için köprü görevi üstlenmesi ve başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde Türkiye adına lobi faaliyetleri sürdürmesiyle tanınıyor.

UETDGirisKapisi

 

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner