UETD GENEL BAŞKANI, ZAFER SIRAKAYA OLDU

UETD GENEL BAŞKANI, ZAFER SIRAKAYA OLDU

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkan seçildi.

Sırakaya, görevi 2013 yılından beri genel başkanlık yapan Süleyman Çelik’ten devraldı. UETD’nin önceki yönetimlerinde de görev alan Zafer Sırakaya AK Parti Brüksel temsilciliği görevini yürütüyordu. Sırakaya seçildikten sonra delegelere teşekkür etti.

Köln Pullman Hotel’de yapılan genel kurula Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan, AK Parti Dışilişkiler Başkan Yardımcısı Metin Külünk, delegeler ve çok sayıda davetli katıldı.

Zafer Sırakaya yaptığı konuşmada, terör saldırılarında şehit olanlara rahmet, yaralanlara da acil şifalar diledi. UETD Genel Başkanı Sırakaya, “UETD kuruluşundan bugüne kadar gelmiş olduğu süreçte insanla uğraşan, insanla ilgilenen, insana hizmet götüren, Avrupalı Türklere yaşam biçiminde kolaylık sağlayan bir perspektifle yola çıktı. Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz” dedi.
Köln’de 2005 yılında dönemin başbakanı Recep tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan ve lobi çalışmaları yapmak üzere kurulan (UETD) Avrupa Türk Demokratlar Birliği, Avrupa’nın 15 ülkesinde 250 şubesi bulunan bir yapıya dönüştü.

YAPI OLARAK GİDEREK BÜYÜYEN BİR UETD

Köln Pullman Hotel’de yapılan Kongre’de TC Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupalı Türkler adına AK Parti İstanbul Milletvekilliği yapan ve aynı zamanda TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı olan Mustafa Yeneroğlu, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatma Betül Sayan, AK Parti Dışilişkiler Başkan Yardımcısı Metin Külünk konuşma yaparken Kongre’ye Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez, Avrupa’nın 15 ülkesinden gelen UETD delegeler, Alman Hıristiyan Demokrat CDU Milletvekili Oliver Wittke ile meslek kuruluşlarının aralarında bulunduğu çok sayıda STK temsilcisi ile davetli katıldı. Kongre’de ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun mesajı okundu.

Köln’de 2004 yılında lobi çalışmaları yapmak üzere dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvikiyle kurulan ve bundan bir süre sonra bu çerçeveyi de aşacak etkiye sahip olacak olan UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği), şu anda 15 ülkede 250 şubesi bulunan bir yapıya dönüştü.

Kongre’ye Alanya’nın tüm bölgelerinden özellikle RNW ve Berlin olmak üzere UETD teşkilatları katılırken, yeniden harekete geçen İngiltere ve Skandinavya ile yeni kurulan Çek Cumhuriyeti UETD ve Macaristan UETD’de solunda yerlerini aldı. Fransa, Hollanda, Belçika UETD teşkilatları ise gözde görülür şekilde temsil edildiler.

Genel kurulda 25 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu tek liste halinde seçildi.

MERKEZ DİSİPLİN KURULU
Merkez Disiplin Kurulu’na 5 kişi seçildi. Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığına seçilecek kişi önümüzdeki günlerde ilan edilecektir.

MKYK’NIN İÇİNDEN ÇIKACAK MYK/BİRİM BAŞKANI GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI
Önümüzdeki hafta ise Genel Başkan Sırakaya, MKYK içinden Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) görevlendirecek. MYK üyeleri ise genel sekreter ve genel başkan yardımcıları olmak üzere farklı alanlarda çalışan birim başkanları olarak görev yapacak.

ZS_

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner