UETD Genişletilmiş İdareciler Toplantısı Kölnde yapıldı

UETD Genişletilmiş İdareciler Toplantısı Kölnde yapıldı

5-6 Eylül tariherinde Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), 2015-16 dönemi için hazırlık toplantısını Genel Başkan Süleyman Çelik başkanlığında yaptı. Toplantıya AK Parti MKYK üyesi ve Seçim İşleri Bşk. Yrd. Fazilet Çığlık ile 7 Haziran Seçimleri Yurt Dışı (YD) SKM Bşk. ve Seçim İşleri Bşk. Yrd. Harun Tüfekçi katıldılar. 100’ün üzerinde idarecinin katıldığı ve 2 gün süren toplantıda 7 haziran seçimlerinin değerlendirmesi yapıldı. Buna göre hangi konularda başarısız, hangi noktalarda başarılı olduğu değerlendirildi. Zayıf olunan hususlardaki zaafiyetlerin giderilmesi, başarılı olunan noktaların geliştirilmesine çalışılması noktasında görüş birliğine varıldı.

Genel Başkan Süleyman Çelik açılışta yaptığı konuşmada; Ankaradan toplantıya iştirak eden misafirlere ve Teşkilat yöneticilerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında; UETD’nin geldiği noktada vazgeçilmez bir kurum olduğunu, Avrupalı Türklerin, hem yaşadıkları ülkelerdeki ve hem de Türkiyedeki siyasi hayatı katılımları noktasında önemli çalışmalar yürüttüğünü söyledi. 25. TBMM seçimlerine katılım için yapılan çalışmalar neticesinde 1.060.000 oy kullanıldığını, oran olarak % 38’e tekabul ettiğini hemen ikinci seçimde bu oranın yakalanmasının önemli olduğunu ifade eden Çelik; Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiyedeki sorunlarının çözümü için katılımın önemli olduğunu belirtti. Ancak halen kullanılmayan 1.800.000 oy olduğunu belirten Çelik,katılımın artırılması için yapılması gerekenlerin en başında Yurt Dışındaki vatandaşların aktif katılım hakkının verilmesi gerektiğini ifade etti. Bayburtta kullanılan 14.500 oyla MHP’bir Milletvekilini Ankaraya gönderirken, yurt dışında kullanılan 1.060.000 oyla sadece 3 Vekilin Partisi değişmiştir. Buna göre bir Bayburtlunun oyu 25 gurbetçi oyuna denk görülmüştür. Umarız gelecek seçimlerde bu yanlış uygulamadan vaz geçilir ve Avrupalı Türkler TBMM’de hakettikleri temsil makamına kavuşurlar, dedi.

İsteyen teşkilat yöneticileri tek tek söz alıp, seçimlerle ilgili tekliflerini ve sıkıntılarını dile getirdiler. 25. Dönem AK Parti Yurt Dışı SKM Bşk. Sayın Harun Tüfekçi, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun selamını ilettiği konuşmasında, UETD Teşkilat mensuplarına ve SKM’de görev alan AK Parti sevdalılarına yaptıkları özverili ve fedakarane çalışmalarından dolayı teşekkür etti. 1 Kasım seçimlerinde de aynı özverinin gösterileceğine inandığını söyleyen Sayın Tüfekçi; 1 Kasım için henüz YD SKM Başkanının atanmadığını belirtti. MKYK Üyesi ve Seçim İşleri Bşk. Yrd. Fazilet Çığlık da kendisinin de 2007 yılına kadar İsviçre’de yaşadığını, bir Avrupalı Türk olduğunu, dolayısı ile gurbetçileri iyi tanıdığını, sorunları bildiğini, empati yapabileceğini ifade etti. 7 haziran seçimlerinde gösterilen gayret ve başarı için ayrıca teşekkür etti. Türkiyenin 10 puan üzerinde alınan başarının küçümsenemeyeceğini belirten Çığlık, 1 Kasım seçimlerinde de aynı gayret ve başarıyı beklediklerini söyledi. Her iki kıymetli misafir, toplantıda dile getirilen konuları ve sorunları yazılı olarak not aldıklarını ve yetkili mercilere ileteceklerini ifade ettiler. Teşkilatın genel gidişatının ve seçim çalışamalrının değerlendirildiği iki günlük toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Bölge Başkanlarının toplantı sonrası, Genişletilmiş Ar-Ge Bölge ve Şube Başkanları Toplantısı 6 Eylül tarihinde UETD Köln Genel Merkezin’de yapıldı. Genel Merkez Ar-Ge Birim Başkanı Sahra Şahin başkanlığında yapılan toplantıya 30 Ar-Ge Başkanı katıldı. Toplantıda 2015-2016 çalışma yılı faaliyet takvimi ele alındı ve yapılacak projeler konuşuldu.

Konuyla alakalı Fotoğraflar

[Best_Wordpress_Gallery id=”56″ gal_title=”2015090506_UETDBölgeBaskanlariToplantisi”]

4

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner