1 yaşındaki Kerim için “Doku Tipleme” kampanyası düzenlendi

1 yaşındaki Kerim için “Doku Tipleme” kampanyası düzenlendi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Kuzey Bavyera yöneticileri 1 yaşındaki lösemi hastası Kerim ve diğer lösemi hastaları için “Doku Tipleme” kampanyası düzenledi. 716 kişi doku tiplendirilmesi amacıyla kan örneği vererek kampanyaya destek olurken, T.C. Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül de bu anlamlı etkinliğe iştirak ederek kan bağışında bulundu.

Henüz dokuz aylıkken nötropeni teşhisi konan 1 yaşındaki lösemi hastası Kerim yaşam mücadelesi veriyor. Kerim’in annesi Hatice Demiral da 7 yıl önce lösemi hastalığına yakalanmış ve kız kardeşinden alınan ilikle hayata tutunabilmişti. Hatice ve Zeki Demiral çifti şimdi çocuklarına umut olacak iliği bekliyor.

Doku tiplemesi kampanyasına öncülük eden UETD Kuzey Bavyera yöneticileri de yeni kök hücre ve ilik bağışçıların bulunması için kampanyaya devam edeceklerini kaydettiler.

Kök hücre hayat kurtarıyor

Robert-Koch-Enstitüsü’nün verilerine göre Almanya’da her yıl yaklaşık 11 bin kişi lösemi hastalığına yakalanıyor. Yaklaşık 27 milyon kişinin bağışcı dosyası olmasına rağmen, her beşinci hasta için gerekli hücre bulunamıyor. Doku tiplemesi için verilecek az miktarda kan ve yapılan her yeni kayıt, lösemi hastaları için yeni bir umut anlamına geliyor. 17-45 yaş arasında olan ve kronik bir hastalığı bulunmayan her sağlıklı insan donör olabiliyor.

[Best_Wordpress_Gallery id=”70″ gal_title=”20160315_UETDNürnberg”]

20160314102949

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner