Avrupalı Türk Demokratlar Birliği ( UETD ) Genel Başkanı Süleyman Çelik: ” Geleceğimiz için bu seçim önemli ”

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği ( UETD ) Genel Başkanı Süleyman Çelik: ” Geleceğimiz için bu seçim önemli ”

UETD_Koln1 UETD_Koln3

KÖLN- Avrupalı Türk Demokratlar Birliği ( UETD ) Genel Başkanı Süleymen Çelik, Köln şehrinde düzenlediği basın toplantısında, yurt dışında yaşayan vatandaşların 10 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimine katılın çağrısı yaparak, UETD’nin seçim gününe kadar vatandaşları bilgilendireceğini söyledi.

Mustafa Tığlı

Randevu sistemi ve sandık noktaları

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği ( UETD ) Genel Başkanı Süleymen Çelik, Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlanma Başkanı Köksal Kuş, Genel Başkan Yardımcısı ve Medya Birim Başkanı Dursun Döngel’in katıldığı toplantıda konuşan, UETD Genel Başkanı Süleymen Çelik, önemli mesajlar verdi.

 

Çelik, randevu sisteminin zorluklarına rağmen vatandaşların seçime katılması gerektiğinin önemine değinerek, bu seçimin gelecek için büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

” UETD olarak son 2 yılda seçimlerde siyasi katılımı geliştirme adına projeler geliştirdik ve programlar düzenledik. Bugünler de de yarım asırdan sonra, Batı Avrupa Türklere, 2011 yılında yaşadıkları yerlerde mevcut hükümet tarafından oy verme hakkı verildi. Bu hakkın verilebilmesi için 1993 yılında STK’ların başlattığı bir aksiyon sonucu gerçekleşti. 2010 yılında UETD olarak aylar süren bir çalışma neticesinde bulunduğumuz yerlerden oy verebilme imkanı oluşturulması için bütün siyasi partileri gezdik. Başbakanımızın Cumhurbaşkanlığı seçimlere aday olduğu bir döneme geldik. Bir ilk olduğu için zorluklarla karşılaşıyoruz. Bugüne kadar oy kullanamamış bir toplum ilk defa sandıkla buluşacak. Sınır kapılarındaki oranlar çok az olduğunu söyleyebilirim. Bu noktada giriş ve çıkışlar da sınırlıydı. Bu çok önemli bir nokta. Türkiye’de izin esnasında sandıkta oy verme imkanı yoktu. Bugün geldiğimiz ortamda ise bulunduğumuz yerlerde oy vereceğiz. Onun için Yüksek Seçim Kurulu ( YSK ), hem Dış işleri, Adalet bakanlığı ve içerisinde yaşadığımız ülkelerin yetkilileri ile bazı noktalarda oy verme imkanı sunuldu. Almanya için 7 noktada oy verme imkanımız var. Almanya gibi Türk nüfusunun yaşadığı bir ülkede, 7 noktada oy kullanmak çok zor bir olay. Çünkü 1 milyon 380 bin 960 seçmenimiz var. Almanya’da KRV eyaletinde 500 bine yakın seçmenimiz var. Bu insanları 7 noktada oy vermeleri çok çok zor olacak. Bizi sevindiren olay, Türkiye sınır kapılarında, hem de havalimanlarında izin sırasında oy kullanma imkanın olması. Nasıl bundan önceki seçimlerde, seçime katılım çalışma yaptıysak şimdi de bu çalışmayı Cumhurbaşkanlığı seçimi için de yapıyoruz. İftar ve sahur programları ve gün içerisinde de bir çok cemiyet ve esnafımızı ziyaret ediyoruz. Böylece vatandaşların bilinçlenmesini sağlıyoruz. Vatandaşlarımız ne yazık ki seçim konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Biz, UETD olarak bunu anlatan tanıtım broşürleri dağıtıyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması lazım. Seçimlerde belirlenen randevu sistemi, vatandaşlarımızı zor duruma sokuyor. Biz bunu belirtmiştik. Fakat ilgili merciler tarafından karar verilmiş. Bunun için çözüm yolunu sunduk. Bu talebimiz gerçekleşmedi. Bundan sonrası önemli ”.

 

” Gençlere büyük görev düşüyor ”

Burada gençlerimize çok iş düşüyor. Gençlerimizin bilgisayar kullanamayan özellikle belirli yaş üstündeki yakınlarına yardımcı olmalarını istiyoruz. Randevu sisteminden bu işlem yapıldıktan sonra da, oylarını kullanacakları belirlenen noktalara gidecekler. Bu seçim bizim için çok önemli. Vatandaşlarımızın mutlaka sandığa gidip oy vermelerini istiyoruz. Bizim şu veya bu aday yerine, oy verme noktasında yoğunlaşmamız lazım. Buradaki katılım ne kadar yüksek olursa, bundan sonra seçilme hakkını daha rahat alabilir. Şu anda seçme hakkına sahibiz. Aksi halde seçilme hakkımızın kapıları yüzümüze kapanabilir. Çok sorunlarımız var. Bunların çözümü de ancak böyle olacaklar. Ne kadar da zorluklar olsa, bu insanlar fedakardır. Bu katılımın gerçekleşmesi adına UETD olarak çalışmalarımızı seçim gününe kadar sürdüreceğiz ” şeklinde konuştu.

 

Çelik, yurt dışında sandık kurulacak noktaların YKS’nın resmi internet sitesinde öğrenebilineceğini de ifade ederek, vatandaşların aynı site üzerinden seçme sorgulaması yapabileceğinin de altını çizdi.

 

Foto:

– Avrupalı Türk Demokratlar Birliği ( UETD ) Genel Başkanı Süleymen Çelik, Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlanma Başkanı Köksal Kuş, Genel Başkan Yardımcısı ve Medya Birim Başkanı Dursun Döngel’in katıldığı toplantıda konuşan, UETD Genel Başkanı Süleymen Çelik, önemli mesajlar verdi –

 

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner