Genel Merkez Geleneksel İftar Programı Köln

Genel Merkez Geleneksel İftar Programı Köln

   

Uluslararası Demokratlar Birliği Genel Merkezi tarafından organize edilen bu yıl ki geleneksel iftar programı 15 Nisan 2022 Cuma günü Köln Golden Palace’da gerçekleşti.
Programa Türkiye’den Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, TBMM Dış İşleri Komisyon Başkanı Akif Çağatay Kılıç, TBMM YTB Alt Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya iken, Almanya’dan T.C. Almanya Büyük Elçisi Ahmet Başar Şen, T.C. Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir, Münster Başkonsolosu Faik Ahmet Davaz, AK parti Berlin Temsilcisi Meryem Göka, sivil toplum Örgütleri’nin yöneticileri, yanı sıra Avrupa’nın değişik ülkelerinden UID yöneticileri ve değerli UID üyeleri katıldı.
Yaklaşık bin yüz kişinin katıldığı iftar davetinde açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Sayın Köksal Kuş, Uluslararası Demokratlar Birliği’ne gönül veren Avrupa’nın dört bir yanından gelen tüm yönetim kurulu başkanlarına ve üyelere Ramazan bereketine ortak oldukları için teşekkür etti. UID’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın her zaman yanlarında olacaklarını ve haklarını savunacaklarını özenle vurguladı.
Genel başkanımızın ardından kürsüye çıkan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, teşkilattan ve tabandan gelen biri olarak bu tür buluşmaları çok önemsediğini, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda faaliyetler gerçekleştireceklerini söyledi. Yanık konuşmasının devamında “Almanya’da Türk toplumunun geçmişinin 60 yılı aştı.60 yıldır Almanya’nın sanayisine, ekonomisine ve ticaretine dişiyle, tırnağıyla, teriyle, kanıyla emek veren, katkıda bulunan bir topluluk var karşımızda. Bu toplumun torunları var, evlatları var. Türkiye Cumhuriyeti olarak burada yaşayanları desteklemek ve güçlendirmekten başka hedefimiz yok. Bu anlamda üzerimize düşen her türlü çabayı, her türlü çabayı göstermeyi ve çalışmayı yerine getirmeyi bir sorumluluk sayıyoruz. Sizin yaşadığınız toplumun onurlu, etkili, güçlü birer ferdi olarak hayatınıza devam etmeniz, o varlığı sürdürmeniz bizim için son derece kıymetli.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Yanık ayrıca konuşmasında Aile ataşelikleri programını ve çalışmalarını işaret ederek, “Aile ataşeliklerini ve programlarını bu anlayışla planladık. Burada yaşayan toplumumuzun, burada yaşayan vatandaşlarımızın aile ve toplum ilişkilerinden kaynaklı meselelerinde nasıl yardımcı olabiliriz, nasıl katkıda bulunabiliriz, kurumlarla ilişkiler temelinde, insan ilişkileri temelinde nasıl onlara destek olabiliriz, bunları beraber değerlendirip, üzerinde çalışacağız. Bu çerçevede Düsseldorf ’ta bir aile ataşeliğimizi kurduk, Münih, Köln, Stuttgart’ta bu çalışmaları devam ettireceğiz.” dedi.
AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya yaptığı konuşmada Avrupa’da yaşayan Türk kardeşlerimizle birlikte her gün daha da büyüyen bir aile olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diledi.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda okunan ezanın ardından oruçlar açıldı. İftar sonrası ikram edilen çay eşliğinde davetliler uzun süre sohbet ettiler. Milletvekillerinin davetlilerle birlikte çektirdiği fotoğraflarla program son buldu.

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner