İsveç UETD’nin 1. Olağan Kongresi Gerçekleştirildi

İsveç UETD’nin 1. Olağan Kongresi Gerçekleştirildi

Kongreye AK Parti Dış ilişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, UETD merkez genel sekreteri Metin İlhan ve UETD merkez örgütleme sorumlusu Köksal Kuş ve İsveç UETD yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Kongrede konuşan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, “UETD’nin amacı, özellikle Avrupalı Türklerin sosyal, siyasal ve kültürel gelişimlerini sağlayarak bulundukları ülkelerdeki etkinliklerini arttırmaktadır” dedi. İki önemli gayelerinin olduğunu kaydeden Çelik, “Avrupalı Türklerin sosyal statülerini yükseltmeyi ve siyasi lobi faaliyetleri yapmayı hedeflediklerini belirtti. İsveç’te UETD’ye bir başka, 13 kişilik yürütme kurulu ve 35 kişilik yönetim üyesi seçeceklerini söyleyen Çelik, ‘’Danimarka, Norveç’te hızlı şekilde yapılanacağız. Finlandiya’da da teşkilatlanma çalışmalarımızı bitirdik. UETD olarak artık halka yani topluma ineceğiz. Nerede bir Türk varsa UETD olarak bizler orada olacağız. Artık biz kendimize gurbetçi demeyeceğiz. Avrupalı Türkleri diyeceğiz’’ şeklinde konuştu.

Son olarak kapanış konuşmasını yapan AK Parti Dış ilişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “Avrupalılar, birinci nesil göçmenleri çalışkan, camiye giden, içine kapanık sosyal ve siyasal alanda olmayan büyüklerimiz olarak konumladındı. Artık 3 Nesil olarak kabuğumuzu kırmamızın zamanı geldi. Siyasete girin. Partilileri davet edip politikalarını dinleyin. Siyasi partilere katılın. Siz katılmazsanız, gitmezseniz başkaları sizin boşattığınız alanı doldurur.’’ Şeklinde konuştu.

Almanya’da genel seçimler öncesi UETD’nin siyasi oy kullanmaya teşvik için oluşturduğu seçim inisiyatifleri beklenenin de ötesinde etkili olduğunu hatırlatan Külünk, eskiden yüzde 20 olarak sandığa giden Türk seçmenlerin, yüzde 70’inin sandığa gittiğini söyledi.Külünk,’’ Türk seçmeninin etkinliğini fark eden bütün partilerin seçim sonrası UEDT’ Genel Merkezimize başvurarak birlikte çalışma teklif ettiler. Seçimlerden sonrada çift vatandaşlık müjdesi ile Türk seçmeni sandığa gitmenin nimetlerini görmeye başladı’’ diye konuştu.

Avrupa’nın her yerinde olduğu gibi İsveç’te görev yapan bürokratların milletin hizmetkârı olduğunu söyleyen Külünk, ‘’Eğer bürokratlar size tepeden bakıyorsa, işinizi yapmıyorsa 24 saat telefonumuz açık bize ulaşın. Biz gereğini yaparız. Artık eski dönemler kapanmıştır’’ şeklinde konuştu.

UETD İsveç Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi Özer Eken, misafirlere, ‘’hoş geldin’’ dedikten sonra İsveç’te yapılan UETD’nin 1. Olağan Kongresinin iki gün süreceğini 2 günlük sürenin ardından yeni başkan ve yönetim kurulunun açıklanacağını söyledi.

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner