Kışkırtmalara fırsat verilmemeli

Kışkırtmalara fırsat verilmemeli

Ersoy Dede ve Hikmet Genç Avrupa’lı Türkler üzerinden kışkırtmalara fırsat vermemelidirler.

Kapıkule gümrük çıkış kapısındaki yoğunluk ve bunun getirdiği bazı altyapı eksikliğinden kaynaklanan sorunları Kanal 24’de ki “Günün Manşeti” isimli programa taşıyan Ersoy Dede ve Hikmet Genç Beyefendileri yaptıkları polemik içeren, dışlayıcı ve kışkırtıcı yorumlardan dolayı esefle kınıyoruz.

Türkiye sevgisi ve sevdası ile her yıl çeşitli meşakkatleri üzerlerine alarak anavatanlarına gelen Avrupalı Türkleri rencide eden bu tek yönlü değerlendirmeler, ne bizler için değeri yüksek olan Kanal 24 camiasına, ne de Hikmet Genç ve Ersoy Dede Beyefendilere yakışmıştır.

Avrupalı Türklerin Kapıkule gümrüğünde yaşadığı sorunları dile getirmek yerine, bu çirkin görüntü ve yorumların servis edilmesi hangi akla hizmet etmektedir? Yaz tatilini öz vatanında geçirmek isteyen insanlara sunulması gereken hizmet ve aksaklıkların tartışılması yerine, onları suçlayan ve aşağılayan bir dil toplumumuza ve birlikteliğimize zarar vermektedir.

Onlarca kilometre uzunluğunda, 15-20 saat kuyruk bekleyen insanların çöp ve tuvalet gibi ihtiyaçlarının karşılanamamasındaki sorunların hiçbir şekilde dile getirilmemesi, bu konunun tahkir içerdiğini ve yapıcı bir eleştiri olmadığını gözler önüne sermektedir. Avrupalı Türkler geçmişte olduğu gibi bugünde ve gelecekte de Türkiye Cumhuriyeti’nin vefalı bireyleridir.

Bunu on yıllardır kanıtlayan Avrupalı Türklerin büyük katkılarını göz ardı etmektense işlenmesi daha isabetli olacaktır.Yaşadıkları coğrafyalarda Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan sevdası yüzünden çeşitli haksızlıklara, ırkçılık ve adaletsizliklere uğradıkları halde, bu değerlerine bağlı olan vefâkar insanlar, hiçbir zaman anavatan Türkiye’nin zararına olacak bir harekette bulunmamışlardır ve gelecekte de bulunmayacaklardır.

Kavram karmaşasını gidermek adına üzerinde durmak istediğimiz son bir hususta şudur ki; “gurbetçiler” kavramını kabul etmiyor, sosyolojik yapı gereği “Avrupa’lı Türkler” olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Yönetim Kurulu

 

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner