Milletvekili Prof. Dr. Orhan ATALAY, UETD İsveç’in davetlisi olarak Stockholm’da Konferans verdi.

Milletvekili Prof. Dr. Orhan ATALAY, UETD İsveç’in davetlisi olarak Stockholm’da Konferans verdi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD)’nin tertip ettiği ‘Yükselen TÜRKİYE” konferansına katılmak üzere İsveç’in başkenti Stockholm’e gelen AK Parti Ardahan milletvekili Prof.Dr Orhan ATALAY, konferans öncesi vatandaşlarla buluştu.

Uçaktan iner inmez ayağının tozu ile Türklerin yoğun yaşadığı Rinkeby mahallesine uğrayan AK Parti Ardahan milletvekili Prof.Dr Orhan ATALAY’a ,UETD İsveç Şube Başkanı Özer Eken ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Fatih HAMURCU, Bican BARAN, Ramazan KAVAKLI ve Yasin DİKEN eşlik etti. Rinkeby İsveç-Türk Dostluk Derneği lokalinde vatandaşlarla buluşan AK Parti Ardahan milletvekili Prof.Dr Orhan ATALAY, vatandaşların sorularını yanıtladı. Vatandaşlar, ”anadil eğitimi, konsolosluk hizmetleri ve yaş emekliliği konusunda bir çok sorununu dile getirdi. Sorunların çözümü noktasında soruları yanıtlayan Atalay, vatandaşların sorunlarını not alarak, yetkililere ileteceğini söyledi.

Daha sonra Rinkeby semtinde bulunan esnaf ziyareti yapan heyet, Zeki VURAL’ın sahibi olduğu Matcenter marketini ziyaret etti. Burada market sahibi Zeki VURAL, Stockholm’de iş yapan Türk kökenli girişimciler hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Güney Stockholm’de bulunan Skärholmen semtine geçen heyet, ilk önce Skärholmen Türk Kültür Derneğini ziyaret etti. Dernekte bulunan vatandaşlar sohbet etme imkanı bulan heyete, Skärholmen Türk Kültür Derneğini Başkanı Fikret Tümtürk, bölgeye yeni yaptırmayı düşündükleri camii projesini tanıttı.

Daha sonra heyet, Seda Derneği ve Takva Derneği’nin geliri Suriye’ye olmak üzere düzenledikleri kermes programına katıldı.
Kermesi düzenleyen Takva Derneği Başkanı Tuncay Kaplan yaptığı açıklamada, Suriye’de yaşayan insanlara destek olmak için kermes düzenlediklerini belirterek, “Burada toplanan gelirleri Suriye’de açlık ve sefalet içinde yaşayan insanlara göndereceğiz” dedi.
Kermeste birer konuşma yapan AK parti Ardahan Milletvekili Orhan ATALAY ve Yeşiller Partisi Türk asıllı Milletvekili Grup Başkanı Mehmet Kaplan, kermesi düzenleyen derneklere ve desteğini esirgemeyen vatandaşlara teşekkür etti.

Vårbygård semtinde ev ziyaretinde bulunan heyet Musa Coşkun isimli vatandaşın evine konuk olarak hasta ziyaretinde de bulundu.

Daha sonra Vårbygård semtine geçen heyet, AK Parti Ardahan milletvekili Prof.Dr Orhan ATALAY ‘Yükselen TÜRKİYE” isimli bir konferansta İsveç’te ki Türklere seslendi.

Konferans sonrası heyet Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (TÜMSİAD) Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) adına verdiği yemeğe katıldı.

 

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner