Saraybosna’da sempozyum


Saraybosna’da ‘’Endülüs ve Bosna Hersek ekseninde Avrupa’da İslam ve Müslümanların geleceği’’ konulu sempozyum gerçekleştirildi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) bünyesinde Bosna Hersek’te kurulan Avrupalı Balkan Demokratlar Birliği (UEBD) ile birlikte organize edilen ‘’Endülüs ve Bosna Hersek ekseninde Avrupa’da İslam ve Müslümanların geleceği’’ konulu sempozyum, Saraybosna’da 25. Ocak’ta geniş katılımla gerçekleştirildi. Sempozyuma Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Sn. Bakir İzetbegoviç, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sn. İbrahim Kalın ve UETD Genel Başkanı Sn. Zafer Sırakaya açılış konuşmalarını yaptılar.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç açılış konuşmasında İslam’ın Avrupa ruhuna ve Müslümanların Avrupa’ya yabancı olmadığına işaret ederek, İslami düşüncenin, Avrupa’nın insani anlamda dirilişini başlattığını vurguladı.

‘’Müslümanlar, diğer toplumlarla birlikte Avrupa’yı inşa edenler ve Avrupa kültürü ile medeniyetinin sahipleridir. Dünyayı daha iyi yapan hiçbir şey İslama aykırı olamaz. Aynı şekilde, İslami olan hiçbir şey de özgürlüğe, kalkınmaya karşı olamaz’’ diyen İzetbegoviç Boşnakların ‘’küçük ama omuzlarında büyük yük taşıyan bir millet’’ olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahım Kalın yaptığı açılı konuşmasında Endülüs’ün, Avrupa İslam tarihinin en iyi dönemlerinden birinin oluşturduğunu hatırlatarak, 700 yıldan fazla Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin birlikte yaşamanın örneğini gösterdiklerini belirtti. Kalın, Yahudi-Hristiyan mirası dendiğinde İslam’ın, teolojik olarak değilse bile en azından kültürel ve tarihi olarak, dışlandığına vurgu yaptı.

Bosna Hersek’te yakın geçmişte yaşanan Srebrenitsa soykırımına da değinen Kalın, ‘’Bosnalı Müslümanlar, Srebrenitsa soykırımından 20 yıl sonra da hala onurlu bir şekilde durup Avrupa’nın bir parçası olduklarını tüm dünyaya onurlu bir şekilde söyleyebiliyorlarsa, bu hala bir umut olduğu anlamına geliyor. Bosna Hersek’te yeni bir Endülüs kurulması için Avrupalılar, Türkler ya da diğerleri olarak onlara yardım etmeliyiz’’ dedi.

UETD Gelen Başkanı Zafer Sırakaya İslam’ın tüm dünya insanlarını kapsayan evrensel bir din olduğunu vurgulayarak, İslam ile hiçbir bağı olmayan terör örgütlerinin gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle bugün Avrupa’da Müslüman olarak yaşamanın zorlaştığını, artan ırkçılık, İslamofobi yabancı düşmanlığından endişe duyulduğunu dile getirdi. Sırakaya ‘’Düşmanımızın İslam ya da başka bir din değil, teröristlerin kendisi olduğunu unutmamalıyız’’ dedi.

Sempozyum Almanya Federal Parlamentosu milletvekili Oliver Wittke, Bosna Hersek Federasyon eski Eğitim, bilim, kültür ve spor bakanı prof. Dr. Fahrudin Rizvanbegoviç ve Shaykh Zayed İslam Bilimleri öğretim üyesi prof. Dr. Timothy John Winter katıldığı panel ile devam etti. Gelenlerin yoğun ilgi gösterdiği panel soru cevap ile tamamlandı.

Sempozyuma birçok bakan, belediye başkanı, ülkede görev yapan Avrupa temsilcileri, yabancı ve yerel kuruluş, vakıfların temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

[Best_Wordpress_Gallery id=”327″ gal_title=”UETD Genel Merkez Bosna Panel 25012018″]

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner