UID´nin Yeni Zelanda’da iki camiye gerçekleştirilen terör saldırıları hakkında basın açıklaması

UID´nin Yeni Zelanda’da iki camiye gerçekleştirilen terör saldırıları hakkında basın açıklaması

Yeni Zelanda’da kendi halinde ibadet yapan insanlara yönelik gerçekleştirilen aşağılık terörist saldırılar bizleri derinden sarsmıştır.

Müslüman düşmanı teröristler bugün Cuma namazı sırasında iki camiye baskın düzenlemiş ve bu saldırılar sonrasıda en az 49 kişi katledilmiştir. Vefat edenlere Allah´tan rahmet ve yakınlarına sabırlar diliyoruz.

Büyük endişe ile son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde Müslüman düşmanlığının artmasına tanık olduk. Müslüman sivillere yönelik şiddet artık sadece iç savaş´ın hüküm sürdüğü  ülkelerde veya diktatörlüklerde ortaya çıkan bir durum olmayı aşmış bulunmaktadır. Pek çok demokratik ülkede de, son yıllarda Müslümanlara yönelik terör saldırılarına neden olan İslamofobinin yeniden canlandığını görüyoruz. Bu gelişmenin ana nedenlerinden biri, sağ ideolojiler tarafından görmezden gelinen, Müslümanlara yönelik artan nefret söylemidir.

Örneğin Avrupa’da,  pek çok demokratik ülkede toplumun merkezinde, Müslüman karşıtı nefret söylemlerinin arttığını ve bu durumun dehşet verici bir düzeye ulaştığını müşahade etmekteyiz.

Bu tehlikeli gelişme, bu ülkelerde barış içinde günlük yaşamlarını idame ettiren insanların hayatlarını tehdit etmektedir. Müslümanlara yönelik artan bu  düşmanlık demokrasi için de büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Müslümanlara yönelik bu nefret, dünyadaki hükümetler ve medya tarafından marjinal bir mesele olarak göz ardı edilmemelidir.

Bu bağlamda Yeni Zelanda’daki terör mağdurlarının ailelerine en derin başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

 

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

UID Yönetim Kurulu

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner