Waldkraiburg`daki Saldırılar ve Artan Irkçılık Hakkında Basın Bildirisi

Waldkraiburg`daki Saldırılar ve Artan Irkçılık Hakkında Basın Bildirisi

Korona / Covid-19 salgını ile Avrupa’da ve dünyada tarihi bir dönüm noktası yaşıyoruz. Pandemi sürecinde yaşadığımız sorunlar, en azından birkaç yıl daha bu pandeminin olumsuz sonuçlarıyla bize eşlik edeceğini gösteriyor .

Bu sorun milliyet ve kökene bakılmaksızın tüm insanlığı etkileyen küresel bir sorundur ve bu sebeple sadece küresel bir düzlemde çözülebilir. Bu açıdan bakıldığında, tüm insanlık aynı gemidedir ve ırkçılık gibi ideolojiler bu tip sorunların çözümünde rehber olamazlar.

Bu gerçeğe rağmen, bu kriz sürecinde göçmenlerin kurumlarına ve binalarına, Almanya`nın Bavyera eyaletindeki Waldkraiburg`ta yakılan bir maketin de arasında bulunduğu bir çok ırkçı saldırının gerçekleştiğine şahit olmaktayız .

Güvenlik güçleri, bu tür saldırıların faillerini mümkün olan en kısa sürede tespit etmeli, tutuklamalı ve ırkçı bakış açısına sahip diğer kişileri caydıracak şekilde mahkum edilmeleri için yargıya teslim etmelidir.

UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, son olaylar hakkında şunları söyledi: “Göçmen kökenli insanların kurumlarına ve binalarına yapılan saldırılar maalesef son yıllarda arttı. Irkçı saldırıların, sosyal dayanışmaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz Korona krizi dönemlerinde de gerçekleşmesi ise oldukça dehşet verici bir durumdur ” Bilgi, Münih Başsavcılığına bağlı Aşırılık ve Terörizmle Mücadele Merkezinin olayın aydınlatılmasına dahil olmasını önemli bir adım olarak nitelerken, güvenlik güçlerine saldırının faillerinin ivedilikle ortaya çıkarılması ve tutuklanması çağırısında bulundu.

Bilgi ayrıca açıklamasına şunları ekledi: “Irkçı saldırılar sıradanlaşmamalı. Saldırılardan dolayı göçmenlerin endişe ve korkuları politikacılar tarafından ciddiye alınmalı ve gelecekte bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bizi takip edin

Cookie Consent with Real Cookie Banner